obr4share

Aktuality

Down Syndrom

Přijďte na divadlo!

V neděli 11. května 2014 v 18 hodin se v  Bezbariérovém divadle Barka v Brně - Králově Poli, (Svatopluka Čecha 35a) uskuteční premiéra divadelní hry Maminko, jsi důležitá jako Šraňky v tunelu!. Inscenace režisérky Jitky Vrbkové vzniká ve spolupráci Divadla Aldenteo.s. Úsměvy, občanského sdružení pro pomoc lidem s Downovým syndromem a jejich rodinám. Nejen, že využívá textů Denisy Střihavkové a Jiřího Šedého, Milana Kosmáka a dalších autorů s DS, ale dává také na jevišti prostor dětem i dospívajícím s Downovým syndromem. Srdečně proto zveme všechny, kteří chtějí tento výjimečný počin (první svého druhu od inscenace Chlapec z planety D.S. uvedené roku 2009) vidět na vlastní oči.

 

Na co se můžete těšit?

Divadelní představení ke Dni matek aneb maminky očima lidí s Downovým syndromem

 

A k čemu byste přirovnali svoji maminku vy? Málokoho by asi napadlo něco tak originálního, jako jsou šraňky v tunelu... Taková je maminka Denisy Střihavkové, spisovatelky s Downovým syndromem. Spontánnost, bezelstnost i jistá originální nepatřičnost a odzbrojující naivita jejích textů jsou  pro "běžné" spisovatele nenapodobitelné. Stejně tak jsou nenapodobitelné i herecké a pohybové projevy aktérů s tímto postižením.

 

Najednou se lekla. Slyšela teskně volat. Ten hlas volal:
"Jano Střihavková!"
On to byl její miláček Miloš Střihavka! Vylezl z křoví.
"To jsem já, Jani! Jsem Miloš Střihavka. Nejsi důležitá jako šraňky v tunelu?"

 

Mladiství i dětští herci s Downovým syndromem budou společně se svými zdravými sourozenci a studenty JAMU odkrývat příběh nejen o tom, jak Miloš Střihavka vyskočil z křoví a objevil Janu Střihavkovou. V představení jsou použity texty autorů s Downovým syndromem, Denisy Střihavkové, Jiřího Šedého, Milana Kosmáka a dalších.

 

Inscenace je dokumentem o pohledu společnosti na toto postižení i výpovědí samotných lidí s Downovým syndromem. Nechme se obohatit jejich svébytným myšlením a vnímáním světa! Inscenace režisérky Jitky Vrbkové vzniká ve spolupráci Divadla Aldente a o.s. Úsměvy, občanského sdružení pro pomoc lidem s Downovým syndromem a jejich rodinám.

Inscenační tým

Autoři textů: Denisa Střihavková, Jiří Šedý, Milan Kosmák, Tereza Langmannová

Scénář a režie: Jitka Vrbková

Asistence režie: studenti JAMU

Výtvarná konzultace: Zuzana Mazáčová

Violoncello: Pavel Čadek

Realizace scény a kostýmů: Jaromíra Břundová

Realizace nahrávek: Tomáš Král

Světelný design: Vojtěch Novotný

Produkce: Hana Stříbrná

 

Hrají:

Herci s Downovým syndromem: Petra Mikuláštíková, Zuzana Filoušová, Martina Trusková, Barbora Šotkovská, Hana Bartoňová, Daniel Skořepa, Lukáš Suchánek.

Jejich sourozenci: Zuzana Suchánková.

Studenti JAMU: Marie Bravencová, Anna Kekeláková, Iveta Kocifajová, David Tchelidze, Lukáš Kavin, Michal Mančík.

Vstupenky je možné

  • koupit v předprodeji TIC, Radnická 2;
  • rezervovat a vyzvednout před představením na pokladně divadla. Rezervace: barka@ligavozic.cz nebo 608 635 578.

Cena: 150 Kč/100 Kč (zvýhodněná: děti od 5 let, studenti, držitelé ZTP, ZTP/P). Pozor! Vstupenky nejsou číslované - nejsou na konkrétní sedadla!

 

Aktuality

 

 

1996-2016, 20 let DownSyndrom CZ 1996-2016, 20 let DownSyndrom CZ