obr4share

Aktuality

Předchozí1...14151617181920Další

Aktuality

Down Syndrom

Dva pražské projekty pro výtvarníky s mentálním hendikepem hledají nové tvůrce

Pokud je váš potomek s DS výtvarně nadaný a bydlíte v Praze a okolí, zbystřete. Otvírá se zde možnost talent vašich dětí soustavně rozvíjet.

 

V mnoha městech po světě existují střediska, která podporují uměleckou tvorbu talentovaných lidí s mentálním hendikepem. Tyto projekty vycházejí z přesvědčení, že pro tyto osoby je výtvarné umění oblastí, v níž můžou dosáhnout stejné úrovně jako lidé bez zjevného postižení, a tím jako umělci získat své místo ve společnosti. Takové projekty nejsou jenom výsadou bohatších míst, jako jsou Oakland, Kalifornie nebo Mnichov, ale jsou podporovány i například v Mexiku nebo v polské Poznani.

 

V Praze však takový projekt dlouho chyběl. První kroky udělalo občanské sdružení Inventura, když v 2010 otevřelo svou výtvarnou dílnu s cílem podporovat talentované jedince s mentálním hendikepem a jejich tvorbu představit veřejnosti. V loňském roce vznikl v rámci o. s. Salet „Ateliér radostné tvorby" (A.R.T.), kde malují a kreslí tvůrci s mentálním hendikepem i s chronickým duševním onemocněním. Oba projekty vybírají své účastníky na základě nadání a motivace. Nejde přitom o to, že uchazeč umí „hezky malovat" v klasickém slova smyslu; ale při výběru účastníků hraje nejdůležitější roli jejich originalita a autenticita. Oba projekty jim nabízejí možnost pracovat s kvalitními materiály v prostředí ateliéru za asistence zkušených výtvarníků.  Pravidelně organizují výstavy jejich tvorby. Oba momentálně vybírají nové tvůrce do svých kolektivů.

 

Ateliér radostné tvorby

Účast v Ateliéru radostné tvorby má formu tréninkového zaměstnání v rámci programu OPPA evropských fondů. Účastníci jsou za svou práci placeni, zároveň se od nich čeká určitá kázeň. Chodí do Ateliéru dvakrát týdně po dobu devíti měsíců. Termíny jsou buď v pondělí a středu 9:00 - 13:00 anebo v úterý a čtvrtek 12:00 - 16.00. Navíc se dvakrát za měsíc v pátek pořádají návštěvy výstav a jiné aktivity, které jsou součástí tréninkového zaměstnání. Pro ty nejnadanější se po ukončení tréninkového zaměstnání plánuje další program, kde svůj talent budou moci dále rozvíjet. Další běh programu pro osm účastníků začíná v červnu s pravidelným programem od 1. srpna 2014 do 30. dubna 2015, hlásit se můžete už nyní.

 

Kontakt: Vladimír Drábek, telefon 602 646 665, atelier.salet@atlas.cz, www.salet.cz

Adresa: Salet, Nad Královskou oborou 55, Praha 7

 

Výtvarná dílna Inventura

Díky grantu Hlavního města Prahy může Výtvarná dílna Inventura rozšířit svou nabídku jak časově, tak kapacitně. Od začátku března bude dílna probíhat dvakrát týdně, a to ve středu a pátek od 14:30 do 16:30 hodin. Bude zde místo pro šest až osm účastníků. Účast v dílně je zdarma. Protože se dílna koná později odpoledne, hodí se spíš lidem, kteří chodí do školy nebo do zaměstnání.

Další aktivity občanského sdružení Inventura jsou filmová a rozhlasová dílnadivadelní soubor. Ve všech projektech jde zároveň o rozvíjení schopností lidí s mentálním hendikepem a o změnu stereotypních představ o těchto lidech. Inventura se aktivně účastní vytváření mezinárodních sítí pokrokových organizací, které se zabývají uměleckou a mediální tvorbou lidí s mentálním hendikepem.

 

Kontakt: Otto Kouwen, tel.: 724 157 731, otto@inventura.org, www.inventura.org

Adresa: Inventura, U Rajské zahrady 14, Praha 3

 

Těšíme se již brzy na vaše nová výtvarná díla!

 

 

 

1996-2016, 20 let DownSyndrom CZ 1996-2016, 20 let DownSyndrom CZ